מילון המונחים השלם לנדל"ן בארה"ב – BSmart - השקעות נדל"ן בארה"ב

מילון המונחים השלם לנדל"ן בארה"ב

C

Condo – קונדו זו בעצם דירה או בית שהם חלק מקומפלקס של כמה בניינים או כמה בתים פרטיים. בגלל שייכותם לקומפלקס, עלול להיות שם ועד שכונה ( זה נקרא HOA) שמחייב בתשלום חודשי. לא כל קונדו שייך לועד שכונתי, ולכן חשוב לברר זאת.

Closing – קלוזינג זה היום שבו עושים את המכירה – הכסף עובר למוכר והמוכר מעביר את שטר המכר לקונה ובכך נותן את אישורו לקונה, ללכת למשרדי המחוז ולרשום את הנכס על שמו.

Closing Documents – אלו מסמכים שמתקבלים מחברת הטייטל, ובין היתר כוללים בתוכם מסמך בשם HUD1, אשר מפרט את כל התשלומים של המוכר והקונה בטבלה. אלו מסמכי הסגירה של עסקת נדל"ן והם נחתמים לפני העברת הכספים בין הקונה למוכר.

D

Dwelling Coverage – כשעושים ביטוח ישנם שני אפשרויות לגבי ביטוח מבנה – dwelling coverage או replacement cost. כאשר בוחרים באפשרות של DWELLING, צריך לבחור את עלות הנכס שבעל הנכס רואה לנכון ועד התקרה הזו חברת הביטוח מבטחת את הנכס. למשל בעל הנכס בחר לבטח עד 80000 דולר, אזי במידה והבית נהרס, חברת הביטוח תחזיר 80 אלף, ללא קשר לשווי האמיתי של הנכס ביחס לשוק (ז"א במידה והגיע שמאי והעריך את הנכס ב 100 אלף).

Duplex – בית אחד עם קיר שמחלק את הבית לשני יחידות דיור. ליחידות יש שני כניסות נפרדות, והן יכולות להיות בכל גודל (חדר יד 3 חדרים וסלון).

E

Earnest Money – דמי רצינות שניתנים למוכר במידה וההצעה של הקונה על הנכס התקבלה. הסכום יכול לנוע בין 100 דולר לכמה אלפים, תלוי בסוג העיסקה ודרישות המוכר. בתנאים מסויימים כאשר הקונה נסוג מהעיסקה, הוא יכול לקבל בחזרה את דמי הרצינות. בסוף העיסקה דמי הרצינות נכללים בסכום הכולל שהקונה נותן למוכר.

F

Flood zone – אזור שנמצא בסיכון להצפה עקב קרבה למקור מים כלשהוא. אפשר לבדוק אם הנכס שעומדים לקנות נמצא באזור הצפה. במקרה וכן, הביטוח על הנכס יהיה גבוה יותר, כי יהיה גם ביטוח נגד הצפות.

Furnace כבשן. מערכת חימום ביתית במדינות הקרות, שעובדת כל החורף. אם מתקלקל יכול להגיע לכמה אלפים של עלות המערכת+עבודה.

H

Home Warranty – ביטוח שמכסה תיקונים של מערכות גדולות בנכס. לדוגמא, תיקון של מזגן, או בוילר או מערכת חימום וכו'.

Homeowner’s Insurance –ביטוח חובה לנכס. הביטוח הוא על בסיס שנתי ובו כלול ביטוח צד ג' למקרה של פציעות בתוך הנכס. בנוסף ניתן לבטח נגד גניבות, וונדליזם, ועוד. בעת עשיית הביטוח חשוב לבדוק את ההשתתפות העצמית, מה בדיוק הוא מכסה, ומה גובה הכיסוי של ביטוח צד ג'.

HOA – Homeowner association – ניתן לקרוא לזה ועד שכונתי. זהו תשלום חודשי לוועד, ובתמורה הוא דואג לניקיון, ולדשא ולסטנדרט מסויים של הבתים באזור. לעיתים התשלום הזה יכול להיות מאד גבוה, ומאד לפגוע בתשואה. 

Hard money lending – הלוואה שנעשית מאדם פרטי ולאו דווקא גוף פיננסי – אלו הלוואות מקובלות בעולם הנדל"ן בארה"ב. ההלוואה מעוגנת תחת חוזה וחוקים, והריביות שמבקשים עלולים להיות גבוהים יותר מאשר אצל גוף מוסדי. חשוב לבדוק את כל התנאים של הלוואה כזו.

I

Inspection – בדיקה שנעשית ע"י אינספקטור. האינספקטור בודק את הנכס מהיסוד ועד הגג, עובר על כל המערכות ועל כל חלקי הבית, ובסוף מוציא דו"ח של ליקויים שהוא מצא בנכס. הבדיקה הזו נעשית לאחר שהצעה על בית התקבלה, וע"י הבדיקה הזו המשקיע ידע יותר טוב לאיזה תיקונים עליו לצפות. ניתן גם להתנות את הקנייה בבדיקת אינספקשן ואם נמצא משהו שהקונה לא ציפה לו, ניתן לסגת מהעיסקה (תלוי בתנאי החוזה כמובן). 

L

LLC – חברה שמקימים בארה"ב (תהליך פשוט) ונרשמת על שם/שמות המשקיעים. תחת החברה הזו ניתן להחזיק נכסים והיא מספקת הגנה נוספת מפני תביעות צד ג.

Land contract – סוג של seller-financing. בדיוק כמו תהליך לקיחת משכנתא מהבנק, רק שבמקרה כזה מוכר הנכס משמש כבנק. נחתם חוזה שמסכם את תנאי ההלוואה, והתשלומים החודשיים נעשים לבעל הנכס, עד שהחוב שולם במלואו. במקרה כזה במוכר כבר אינו בעל הנכס, אלא רק בעליו של note. המוכר גם אינו משלם יותר ארנונה, ביטוח, או תיקונים.

Lead base paint – צבע מבוסס עופרת שהיה נהוג בארה"ב בעבר. ב-1978 צבע כזה נאסר לשימוש בבתים, בגלל סכנות בריאותיות. עבור כל בית שנבנה לםני 1978, לחוזה הרכישה יהיה מצורף LBP discolusre, שזה מסמך שמציין אם המוכר יודע/לא יודע על הימצאות צבע כזה בבית. מסמך סטנדרטי לכל נכס שנבנה לפני השנים הנ"ל.

M

Management company – חברת ניהול של נכסים. בדרך כלל החברה מנהלת מספר כלשהו של נכסים, תלוי בגודלה. היא מספקת שירותים של השמת דייר חדש, בדיקת הרקע של הדייר, טיפול בתחזוקה של הנכס, איסוף השכר-דירה, שליחת דו"ח חודשי של הוצאות והכנסות ודאגה כללית לנכס ולדייר.

Multi Family – כל מבנה שמאפשר למספר משקי בית לחיות תחת אותו הגג (או באותו קומפלקס במקרה של הרבה מאד יחידות). זה יכול להיות דופלקס, שזה מולטי קטן לשני משקי בית, וזה יכול להיות גם בניין עם 20 דירות.

P

Premises Liability Coverage – ביטוח צד ג', אשר הינו חלק מכל פוליסת ביטוח. זה מבטח נגד פגיעות גופניות בשטח הנכס.

Private money Lending – אותו דבר כמו hard money lending, אך ההלוואה ניתנת ע"י בן-אדם מוכר ולכן התנאים עלולים להיות טובים יותר.

Q

Quitclaim deed – העברת בעלות מהמוכר לקונה ,ללא מעורבות של חברת טייטל. זאת-אומרת הקונה מוותר על הבדיקות של החובות שטייטל בדרך כלל עושים, וגם על ביטוח שחברת טייטל נותנת.

R

Replacement cost – אחד מסוגי ביטוח נכס שמספקות חברות ביטוח. ישנן שני דרכים לבטח, אחת נקראת dwelling coverage והשנייה replacement cost. כדאי לברר מול חברת הביטוח על כל אחד מאלו.

Rent-to-own – סוג של עיסקת נדל"ן, בה משכירים את הנכס כרגיל לשוכר כלשהוא, אך בנוסף חותמים איתו על חוזה שנותן לו אופציה לרכישת הנכס תוך 18-24 חודש, בסכום X שמוסכם מראש. יש הרבה יתרונות בסוג כזה של השכרה.

Septic tank – זו מערכת ביוב המותקנת מתחת לאדמה בשטח הפרטי של בית, אשר לא מחובר למערכת הביוב של העירייה

(מעיין מתקן ספיגה).

Single Family home – בית שמיועד למשק בית אחד, ובנוי על שטח אדמה פרטי.

T

Title company – חברת טייטל זו חברה שבודקת את הנכס. ז"א אם יש עליו שיעבודים או עיקולים או חובות ובעצם כל דבר שקשור לחוקיות הנכס. בנוסף היא משמשת כחשבון נאמן להעברת הכספים בין המוכר לקונה. בסוף התהליך החברה אמורה לספק clear title. זה אומר שהכל בסדר מבחינתם.

Turnkey properties –  נכסים שנמכרים למשקיע, כשהם כבר משופצים ועם שוכר בפנים. לרוב מחירם יהיה מחיר השוק או מעל.

Tenant screening – תהליך סינון דיירים שעושים לפני הכנסת דייר לנכס (לרוב נעשה ע"י חברת הניהול). התהליך כולל בדיקת קרדיט סקור, בדיקת רקע פלילים, בדיקת תלושי משכורת, שיחה עם בעלי בית קודם של השוכר ועוד.

W

Winterized –  הכנה של בית ריק/נטוש למצב למזג אויר קר. זה אומר ניקוז של כל המים מהצינורות ומהבוילר (על מנת שלא יתפוצצו במצב של ירידת טמפרטורות דרסטית).

Warranty deed – שטר מכר. מסמך המונפק ע"י המחוז לבעל-נכס ומסמן את אותו האדם כבעלים חוקי של פיסת נדל"ן.

Wire instructions – פרטי חשבון בנק הנאמנות, של חברת הטייטל שאחראית על פיקוח הרכישה. לחשבון זה יועברו דמי הרצינות תחילה, ואח"כ כל סכום הרכישה.